Du er her

DER VAR EN GANG...

 

Og det var den 27 september 1970, så her i morgen er det 50 år siden at det var "en gang".

BIRKERØD FLYVEKLUB (navnet for vores klub dengang) havde i godt 15 år fløjet fra militærets eksercerplads ved Sandhomlejren.
Pladsens knolde og ujævn struktur var af en sådan karakter at man nok aldrig ville have udelandet på den og det kostede også lidt knækkede kroppe m.v. på datidens træfly i klubbens daglige virke.


I 1963-65 blev denne omdannet til en flyveplads beregnet til militærets observationsfly af typen PA 18, af Kommandanten Ritmester Leschly men han havde startede og udført projektet uden at have spurgt i systemet så det blev stoppet uden færdiggørelse.
Og i midt tresserne blev der gravet skyttehuller m.v. så ønsket om egen plads voksede stærkt.


Ebbe Løvig Nielsen var udover medlem også ansat i Hillerød tekniske forvaltning og han havde kigget rundt i Nordsjælland og den 20. januar 1968 blev køb af 12 hektar jord i Attemosen forlagt på et medlemsmøde. Det bestod af 7 parceller med 5 forskellige ejer og de fleste parceller havde hegn nord-syd imellem sig og med grøfter.
Men med stor arbejdsindsats blev det til begyndelsen på vores startbane og EKGL.

Og den 27.9.1970 blev der fortaget 16 flyslæb fra Gørløse, som var de første starter fra Gørløse.
Men det er nok ikke helt rigtigt da der blev fortaget ihvertilfælde en start den 26.9. med Ka 6 der dog landede på Sandholm.
Vi fløj stadig fra Sandholm og på Gørløse var kun et igangværende hangarprojekt, som kun var halvfærdigt men dog så meget at flyene kun stå i tørvejr.

Den egentlige flyvning fra Gørløse begyndte i 1971 og færdiggørelse af hangar og klubhus tog fart.


Den officielle indvielse fandt sted den 23.9.1973 og i klubbens historie står der:
”Flagene smældede i den kraftige blæst, og det var ikke uden berettiget stolthed, at formanden Mogens Hansen bød velkommen. Borgmester Kaj Sommer var en af hovedtalerne”
 

 

Kommentarer

LEOs billede

Jeg fyldes af taknemmelighed over for dem, der gennem årene har skabt de helt ekstraordinære faciliteter, som vi nyder godt af i dag.
PERs billede

Helt enig med Leo. Stort tak til dem som har været med til at skabe alt det vi idag bare tager for givet. Lad os fejre dagen ved at mindes dem, ved denne flotte 50 års jubilæums-dag på Gørløse. Hip Hip Hurra :-)
ANEs billede

Kunne ikke have sagt det bedre Leo :) Jeg har det privilegie at have mødt mange af pionererne helt tilbage fra tiden på Sandholm, og set hvordan en flyveklub fungerede dengang - 95 % arbejde og 5 % flyvning - i heldigste fald. Her er et link til en filmsnut, der tydeliggør hvordan svæveflyvning foregik helt tilbage i 1956: https://youtu.be/iiG5phvPq1M

Nordsjællands Svæveflyveklub | Kurreholmvej 39 | 3330 Gørløse | Tlf. 48 27 85 00