Du er her

Mindeord til ære for Jens Degner

Det er med stor sorg at klubben i fredags modtog meddelelse om, at Jens Degner er gået bort efter kort tids sygdom. Jens blev 78 år.

Jens Degner fik sin interesse for flyvning fra sin far som fløj med modelfly. Familien boede på Tingbækgård i Birkerød, og det gode var, at Jens sammen med lillebror Klaus hurtigt fandt ud af, at der blev fløjet fra Sandholm som kun lå 3 kilometer væk.  Jens troppede selv op og fik lov til at få en tur i Kranick, men dagens instruktør Ole Nielsen (Ole ”Doc”) sendte forinden alt for unge Jens hjem igen for at få forældrenes samtykke. Der skulle være ordnede forhold. Derefter gik det stærkt.

Som mange allerede har læst i Nordic Gliding, har Jens haft en stor indflydelse i klubbens opbygning såvel på Sandholm som i Gørløse, bl.a. ved opførelsen af den daværende Syd hangar, som havde stået på Grønholt, et arbejdssted som for Jens blev et vigtig step i hans karriere som professionel pilot.

De mange meritter i luften er godt beskrevet i Nordic Gliding og giver et godt indtryk af Jens`s mange bedrifter i luften.  Det beskrevne uheld på Sandholm, hvor en Rhönlerche med Bjarne Mortensen og Per Weishaupt på slæb landede i en frugtplantage, endte kun godt med fælles hjælp af alle 3.

Jens fløj i de senere år fra Arnborg, men har som passivt medlem af klubben altid fulgt med i klubbens virke.  Sammen med Anders Løvig Nielsen tog Jens initiativ til at der skulle udgives et jubilæumsblad i forbindelse med klubbens 75-års fødselsdag, som på alle måder blev fejret med maner. Billedet af Jens i Bocian blev taget ved netop den lejlighed.

Ære være Jens` minde.

 

 

 

 

Kommentarer

PERs billede

Jens' gode humør vil blive savnet. Æret være Jens' minde.

Nordsjællands Svæveflyveklub | Kurreholmvej 39 | 3330 Gørløse | Tlf. 48 27 85 00